Countries | Hotel Rooms | Flights | Departing Flights | Judges | Taolu Events | Duilian Events | Nandu | Sanda


Adult Taolu: Changquan: Female

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1MEXDenise Aviña Mendez1.40.6                                                                                                                  
2BRAAndrea Teodora Cruz Pedroso de Jesus 1.40.6                                                                                                                  
3USAJocelyn Gu1.40.6                                                                                                                  
4USADusty Schmidt1.40.6                                                                                                                  
5ARGMARIA FLORENCIA DIAZ LUCAS10.4                                                                                                                  
6MEXAlexa Fernanda Cruz Gomez1.40.6                                                                                                                  
7BRAJessica do Nascimento Cuzine1.40.55                                                                                                                  
8USAJoanne Li1.40.6                                                                                                                  
9VENJoana Castellar1.40.6                                                                                                                  
10CHICAMILA ALEJANDRA CID URTUBIA1.40.4                                                                                                                  
11ARGGABRIELA BELEN GARCIA1.40.5                                                                                                                  
12USARebecca Chinn1.40.55                                                                                                                  
13CANEva Lee1.40.6                                                                                                                  

Adult Taolu: Changquan: Male

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1BRAEverson Felipe Pereira da Silva1.40.55                                                                                                                  
2BRAVictor Nathan Saraiva1.40.6                                                                                                                  
3MEXSamuel Montalvo Hernandez1.40.6                                                                                                                  
4USAXiaoming Wang1.40.55                                                                                                                  
5USABrian Wang1.40.6                                                                                                                  
6USAEthan Dancho1.40.6                                                                                                                  
7CHIFABIAN ANDRES REYES ROBLES1.30.4                                                                                                                  
8PARCarlos Alberto Britez Estigarribia                                                                                                                  
9ARGEZEQUIEL AGUSTIN MOYANO1.40.6                                                                                                                  
10MEXIvan Aviña Mendez1.40.6                                                                                                                  
11PERMARTIN XIANGDONG HUANG HERMIDA1.40.6                                                                                                                  
12USAKevin Law1.40.6                                                                                                                  
13ARGMATIAS JULIAN LERE1.40.6                                                                                                                  
14COLJUAN CARLOS VARGAS VALENCIA1.40.6                                                                                                                  
15USAMatthew Lee1.40.6                                                                                                                  
16CHIARIEL MILTON MANCILLA BARRIENTOS1.40.6                                                                                                                  
17COLLUIS ERNESTO VILLAMIZAR CARRILLO1.40.6                                                                                                                  
18BRACaio Fernandes Martines1.40.6                                                                                                                  
19CHIJUAN HERALDO SANDOVAL VEGA10.4                                                                                                                  
20ARGDIEGO PEREZ1.40.55                                                                                                                  
21USABenjamin Tran1.40.6                                                                                                                  
22ARGJUAN EZEQUIEL STECIOW1.40.5                                                                                                                  
23VENManuel Palacios1.40.6                                                                                                                  
24PARLucas Albuquerque De Almeida                                                                                                                  
25CHIHECTOR MIGUEL TOLEDO TOLEDO1.40.55                                                                                                                  
26USAJason Wong1.40.6                                                                                                                  
27ARGEMMANUEL GERMAN REYNOSO1.40.35                                                                                                                  
28COLWILLBER ROBAYO CANDADO1.40.6                                                                                                                  
29ARGMAXIMILIANO NICOLAS RIBEIRO DA SILVA1.40.6                                                                                                                  
30USAMax Wood-Lee1.40.6                                                                                                                  
31PERRICARDO ANDRE VELASQUEZ BALTA1.40.6                                                                                                                  
32MEXLuis Felipe Alvarez Rosas1.40.6                                                                                                                  
33ARGChristian Carrizo1.10.35                                                                                                                  
34BOLOscar Condori Quispe                                                                                                                  

Adult Taolu: Daoshu: Female

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1MEXAlexa Fernanda Cruz Gomez1.40.6                                                                                                                  
2BRAAndrea Teodora Cruz Pedroso de Jesus 1.40.6                                                                                                                  
3CANEva Lee1.40.6                                                                                                                  
4USAJoanne Li1.40.6                                                                                                                  
5ARGMARIA FLORENCIA DIAZ LUCAS0.80.4                                                                                                                  
6USARebecca Chinn1.40.55                                                                                                                  

Adult Taolu: Daoshu: Male

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAMax Wood-Lee1.40.6                                                                                                                  
2COLWILLBER ROBAYO CANDADO1.40.6                                                                                                                  
3USAKevin Law1.40.6                                                                                                                  
4PARCarlos Alberto Britez Estigarribia                                                                                                                  
5USAEthan Dancho1.40.6                                                                                                                  
6PARLucas Albuquerque De Almeida                                                                                                                  
7ARGMAXIMILIANO NICOLAS RIBEIRO DA SILVA1.40.6                                                                                                                  
8BRACaio Fernandes Martines1.40.6                                                                                                                  
9CHIARIEL MILTON MANCILLA BARRIENTOS1.40.6                                                                                                                  
10BRAVictor Nathan Saraiva1.40.6                                                                                                                  
11ARGEZEQUIEL AGUSTIN MOYANO1.40.6                                                                                                                  
12USAMatthew Lee1.40.6                                                                                                                  
13VENManuel Palacios1.40.6                                                                                                                  
14MEXLuis Felipe Alvarez Rosas1.40.6                                                                                                                  
15BRAEverson Felipe Pereira da Silva1.40.55                                                                                                                  
16ARGMATIAS JULIAN LERE1.40.6                                                                                                                  
17MEXSamuel Montalvo Hernandez1.40.6                                                                                                                  
18CHIJUAN HERALDO SANDOVAL VEGA10.4                                                                                                                  

Adult Taolu: Jianshu: Female

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1BRABrenda Silva dos Santos 1.20.45                                                                                                                  
2USADusty Schmidt1.40.6                                                                                                                  
3VENJoana Castellar1.40.6                                                                                                                  
4USAJocelyn Gu1.40.6                                                                                                                  
5ARGCAMILA LUCÍA WERLE1.20.5                                                                                                                  
6MEXDenise Aviña Mendez1.40.6                                                                                                                  
7ARGGABRIELA BELEN GARCIA1.40.55                                                                                                                  

Adult Taolu: Jianshu: Male

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1PERMARTIN XIANGDONG HUANG HERMIDA1.40.6                                                                                                                  
2CHIFABIAN ANDRES REYES ROBLES1.30.4                                                                                                                  
4ARGDIEGO PEREZ1.40.55                                                                                                                  
5USAJason Wong1.40.6                                                                                                                  
6USABenjamin Tran1.40.6                                                                                                                  
7ARGJUAN EZEQUIEL STECIOW1.40.6                                                                                                                  
8USABrian Wang1.40.6                                                                                                                  
9MEXIvan Aviña Mendez1.40.6                                                                                                                  
10ARGAxel Vallejos1.40.55                                                                                                                  

Adult Taolu: Qiangshu: Female

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAJocelyn Gu1.40.6                                                                                                                  
2ARGGABRIELA BELEN GARCIA10.3                                                                                                                  
3BRABrenda Silva dos Santos 1.20.45                                                                                                                  
4USADusty Schmidt1.40.6                                                                                                                  
5MEXDenise Aviña Mendez1.40.6                                                                                                                  

Adult Taolu: Qiangshu: Male

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1COLLUIS ERNESTO VILLAMIZAR CARRILLO1.40.6                                                                                                                  
2PERRICARDO ANDRE VELASQUEZ BALTA1.40.6                                                                                                                  
3USABrian Wang1.40.6                                                                                                                  
4USAJason Wong1.40.6                                                                                                                  
5MEXIvan Aviña Mendez1.40.6                                                                                                                  
6ARGJUAN EZEQUIEL STECIOW1.40.45                                                                                                                  
7VENLuis Pineda                                                                                                                  

Adult Taolu: Gunshu: Female

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAJoanne Li1.40.6                                                                                                                  
2USARebecca Chinn1.40.55                                                                                                                  
3MEXAlexa Fernanda Cruz Gomez1.40.6                                                                                                                  
4VENJoana Castellar1.40.6                                                                                                                  
5CANEva Lee1.40.6                                                                                                                  

Adult Taolu: Gunshu: Male

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USABenjamin Tran1.40.6                                                                                                                  
2COLWILLBER ROBAYO CANDADO1.30.6                                                                                                                  
3USAMax Wood-Lee1.40.6                                                                                                                  
4ARGMAXIMILIANO NICOLAS RIBEIRO DA SILVA1.40.6                                                                                                                  
5ARGMATIAS JULIAN LERE1.40.6                                                                                                                  
6CHIARIEL MILTON MANCILLA BARRIENTOS1.40.6                                                                                                                  
7MEXSamuel Montalvo Hernandez1.40.6                                                                                                                  
8VENManuel Palacios1.40.6                                                                                                                  
9PARCarlos Alberto Britez Estigarribia                                                                                                                  
10ARGEZEQUIEL AGUSTIN MOYANO1.40.6                                                                                                                  
11MEXLuis Felipe Alvarez Rosas1.40.6                                                                                                                  
12PARLucas Albuquerque De Almeida                                                                                                                  
13USAMatthew Lee1.40.6                                                                                                                  
14CHIHECTOR MIGUEL TOLEDO TOLEDO1.40.5                                                                                                                  

Adult Taolu: Nanquan: Female

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1VENJohana Ysabel Montaña Pacheco1.40.4                                                                                                                  
2CHITAMARA NATALY GALLARDO VALENCIA10.2                                                                                                                  

Adult Taolu: Nanquan: Male

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1PARJuan Ramon Ruiz Rodas                                                                                                                  
2VENLuis Alexander Espinoza Lacruz 1.40.6                                                                                                                  
3BRARafael Viana dos Santos 1.40.6                                                                                                                  
4MEXRonaldo Rangel Rubio1.40.6                                                                                                                  
5VENRonald José Espinoza Lacruz 1.40.6                                                                                                                  
7USABryan Kao1.40.6                                                                                                                  
8ARGJESUS EZEQUIEL ALDERETE1.40.6                                                                                                                  
9PERERNESTO MAURICIO ORTIZ GOMEZ1.20.6                                                                                                                  
10CHILUIS FERNANDO BERNAL CAYO1.40.6                                                                                                                  

Adult Taolu: Nandao: Female

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1VENJohana Ysabel Montaña Pacheco1.20.4                                                                                                                  

Adult Taolu: Nandao: Male

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1BRARafael Viana dos Santos 1.40.6                                                                                                                  
2ARGJESUS EZEQUIEL ALDERETE1.40.45                                                                                                                  
3MEXRonaldo Rangel Rubio1.40.6                                                                                                                  
4USABryan Kao1.40.6                                                                                                                  
6VENLuis Alexander Espinoza Lacruz 1.40.6                                                                                                                  
7PERERNESTO MAURICIO ORTIZ GOMEZ1.20.6                                                                                                                  
8PARJuan Ramon Ruiz Rodas                                                                                                                  
9CHILUIS FERNANDO BERNAL CAYO1.40.6                                                                                                                  
10VENRonald José Espinoza Lacruz 1.40.6                                                                                                                  

Adult Taolu: Compulsory Changquan: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGCAMILA LUCÍA WERLE                                                                                                                  
2ARGARIANA LORENA AGUILAR                                                                                                                  

Adult Taolu: Compulsory Changquan: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1CHIEDINSON ALEJANDRO YAÑEZ SANTIS                                                                                                                  
2ARGAxel Vallejos                                                                                                                  

Adult Taolu: Taijiquan: Male

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1BRAFabio Cruz Nascimento Silva 1.40.55                                                                                                                  
2CANMurray Cheung 1.40.6                                                                                                                  
3ARGJORGE ADRIAN DIAZ1.40.6                                                                                                                  
4VENLuis Pineda1.40.6                                                                                                                  

Adult Taolu: Nangun: Female

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1VENJohana Ysabel Montaña Pacheco1.20.4                                                                                                                  

Adult Taolu: Nangun: Male

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1VENRonald José Espinoza Lacruz 1.40.6                                                                                                                  
2VENLuis Alexander Espinoza Lacruz 1.40.6                                                                                                                  
3PARJuan Ramon Ruiz Rodas                                                                                                                  
4MEXRonaldo Rangel Rubio1.40.6                                                                                                                  
5BRARafael Viana dos Santos 1.40.6                                                                                                                  
7ARGJESUS EZEQUIEL ALDERETE1.40.6                                                                                                                  
8BOLJose Manuel Alanoca Chambi                                                                                                                  

Adult Taolu: Taijijian: Male

#CountryAthlete NameNPNCA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1VENLuis Pineda1.40.6                                                                                                                  
2ARGJORGE ADRIAN DIAZ1.40.6                                                                                                                  
3CANMurray Cheung 1.40.6                                                                                                                  

Adult Taolu: Baguazhang: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGCLAUDIA GABRIELA MERCADO                                                                                                                  

Adult Taolu: Xingyiquan: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1PERERNESTO MAURICIO ORTIZ GOMEZ                                                                                                                  
2BRASergio Minoru Tanoshi                                                                                                                   
3USAXiaoming Wang                                                                                                                  

Adult Taolu: Shuangdao: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1BRACaio Fernandes Martines                                                                                                                  
2ARGEMMANUEL GERMAN REYNOSO                                                                                                                  
3USAXiaoming Wang                                                                                                                  
4PERRICARDO ANDRE VELASQUEZ BALTA                                                                                                                  
5CHIHECTOR MIGUEL TOLEDO TOLEDO                                                                                                                  

Adult Taolu: Compulsory Taijiquan: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1BRATomás de Lima Ribeiro Almeida Freitas                                                                                                                  

Adult Taolu: Shuangjian: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGMARGARITA JEANNETTE ESCOBAR DAVILA                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Changquan: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1PARLucia Isabel Rodriguez Vazquez                                                                                                                  
2USADeepica Premaratne                                                                                                                  
3USAJasmine Lin                                                                                                                  
4CANGrace Wiebe                                                                                                                  
5PARBeatriz Ines Rodriguez Vazquez                                                                                                                  
6USAHelen Gu                                                                                                                  
7MEXCinthia Paola Gonzalez Morales                                                                                                                  
8ARGMELISA CALDERÓN                                                                                                                  
9PERALEXANDRA DIANA LUNG FUNG                                                                                                                  
10USAMichelle Hsiung                                                                                                                  
11USAShalini Singh                                                                                                                  
12ARGJULIETA CALDERÓN                                                                                                                  
13ARGKATHERINE PRISCILA IBALO                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Changquan: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1PERFRANCO ALVA PAREDES                                                                                                                  
2MEXBrandon Lee Sandoval Lopez                                                                                                                  
3USAVincent Zhong                                                                                                                  
4ARGJUAN CRUZ ESTRADA                                                                                                                  
5USASamuel Wang                                                                                                                  
6USAKevin Jiang                                                                                                                  
7ARGFRANCISCO ARIEL ESPINOSA                                                                                                                  
8ARGMARCOS ROMAN GONZALEZ                                                                                                                  
9USAAyden Nguyen                                                                                                                  
10MEXRaul Alejandro Rubio Chavez                                                                                                                  
11USAAlex Cao                                                                                                                  
12PARFranco Sebastian Peralta Britos                                                                                                                  
13PARLucas Marcelo Rolon Alvarenga                                                                                                                  
14MEXEsteban Neftali Gonzalez Gaytan                                                                                                                  
15USAAlan Huang                                                                                                                  
16CANPaco Huang                                                                                                                   

Junior Group B Taolu: Compulsory Jianshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAMichelle Hsiung                                                                                                                  
2CANGrace Wiebe                                                                                                                  
3ARGKATHERINE PRISCILA IBALO                                                                                                                  
4USAJasmine Lin                                                                                                                  
5USAHelen Gu                                                                                                                  
6MEXCinthia Paola Gonzalez Morales                                                                                                                  
7USADeepica Premaratne                                                                                                                  
8PARLucia Isabel Rodriguez Vazquez                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Jianshu: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAAlan Huang                                                                                                                  
2CANPaco Huang                                                                                                                   
3MEXRaul Alejandro Rubio Chavez                                                                                                                  
4MEXBrandon Lee Sandoval Lopez                                                                                                                  
5PARLucas Marcelo Rolon Alvarenga                                                                                                                  
6PARFranco Sebastian Peralta Britos                                                                                                                  
7USAAyden Nguyen                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Qiangshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1MEXCinthia Paola Gonzalez Morales                                                                                                                  
2ARGKATHERINE PRISCILA IBALO                                                                                                                  
3USAJasmine Lin                                                                                                                  
4PARLucia Isabel Rodriguez Vazquez                                                                                                                  
5USAHelen Gu                                                                                                                  
6CANGrace Wiebe                                                                                                                  
7USADeepica Premaratne                                                                                                                  
8CANXi Kuang                                                                                                                   
9USAMichelle Hsiung                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Qiangshu: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1CANPaco Huang                                                                                                                   
2PARLucas Marcelo Rolon Alvarenga                                                                                                                  
3MEXRaul Alejandro Rubio Chavez                                                                                                                  
4MEXBrandon Lee Sandoval Lopez                                                                                                                  
5PARFranco Sebastian Peralta Britos                                                                                                                  
6USAAlex Cao                                                                                                                  
7USAAyden Nguyen                                                                                                                  
8USAAlan Huang                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Daoshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGMELISA CALDERÓN                                                                                                                  
2USAShalini Singh                                                                                                                  
3ARGJULIETA CALDERÓN                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Daoshu: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAKevin Jiang                                                                                                                  
2ARGMARCOS ROMAN GONZALEZ                                                                                                                  
3ARGFRANCISCO ARIEL ESPINOSA                                                                                                                  
4PERFRANCO ALVA PAREDES                                                                                                                  
5USASamuel Wang                                                                                                                  
6USAAlex Cao                                                                                                                  
7USAVincent Zhong                                                                                                                  
8MEXEsteban Neftali Gonzalez Gaytan                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Gunshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGMELISA CALDERÓN                                                                                                                  
2USAShalini Singh                                                                                                                  
3ARGJULIETA CALDERÓN                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Gunshu: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAVincent Zhong                                                                                                                  
2ARGJUAN CRUZ ESTRADA                                                                                                                  
3ARGFRANCISCO ARIEL ESPINOSA                                                                                                                  
4USAKevin Jiang                                                                                                                  
5USASamuel Wang                                                                                                                  
6MEXEsteban Neftali Gonzalez Gaytan                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Nanquan: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGARACELI FABIANA GONZALEZ                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Nanquan: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1BRABrandon Lee Ferreira dos Santos                                                                                                                   
2ARGTOMAS GABRIEL IBARRA                                                                                                                  
3ARGLUCIO DENIS URIEL FLORES                                                                                                                  
4BOLWalter Andres Rodriguez Lopez                                                                                                                  
5BOLJhesua Teran Delgado                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Nangun: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGARACELI FABIANA GONZALEZ                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Nangun: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1BRABrandon Lee Ferreira dos Santos                                                                                                                   
2ARGTOMAS GABRIEL IBARRA                                                                                                                  
3ARGLUCIO DENIS URIEL FLORES                                                                                                                  
4BOLWalter Andres Rodriguez Lopez                                                                                                                  
5BOLJhesua Teran Delgado                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Nandao: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGARACELI FABIANA GONZALEZ                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Nandao: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGLUCIO DENIS URIEL FLORES                                                                                                                  
2BRABrandon Lee Ferreira dos Santos                                                                                                                   
3BOLWalter Andres Rodriguez Lopez                                                                                                                  
4BOLJhesua Teran Delgado                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Taijiquan: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1CANXi Kuang                                                                                                                   
2ARGSASHA MELINA QUINTANA                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Taijiquan: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1BRANicholas Cunha Navarro                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Taijijian: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1CANXi Kuang                                                                                                                   
2ARGSASHA MELINA QUINTANA                                                                                                                  

Junior Group B Taolu: Compulsory Taijijian: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1BRANicholas Cunha Navarro                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Optional Changquan: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAAshley Oshiba                                                                                                                  
2CANStephaney Chang                                                                                                                  
3CANAmelie Modien                                                                                                                   

Junior Group A Taolu: Optional Changquan: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAKevin Liu                                                                                                                  
2USAJason Zheng                                                                                                                  
3CANAden Guo                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Optional Jianshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAAshley Oshiba                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Optional Jianshu: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAJason Zheng                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Optional Qiangshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAAshley Oshiba                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Optional Qiangshu: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAJason Zheng                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Optional Nanquan: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAKhai Nguyen                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Optional Nandao: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAKhai Nguyen                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Optional Nangun: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAKhai Nguyen                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Optional Daoshu: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAKevin Liu                                                                                                                  
2CANAden Guo                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Optional Gunshu: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1USAKevin Liu                                                                                                                  
2CANAden Guo                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Changquan: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1MEXKarla Mishell Santillan Morales                                                                                                                  
2ARGGÉNESIS YANET DIAZ BOBADILLA                                                                                                                  
3ARGROCIO AGUSTINA MANSILLA                                                                                                                  
4ARGMELINA FIORELLA AREVALO                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Changquan: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGFEDERICO JOSE DIAZ                                                                                                                  
2MEXGeovanni Gerardo Guerrero Ponce                                                                                                                  
3ECUBenjamin Salvador Sanchez Cardenas                                                                                                                  
4PARNicolas Giovanni Adrian Alcaraz                                                                                                                  
5PERSEBASTIAN GABRIEL FLORES PÈREZ                                                                                                                  
6ARGLAUTARO TOBIAS RIERA                                                                                                                  
7PERCRISTHIAN JESUS TRUJILLO CHAVEZ                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Jianshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1MEXKarla Mishell Santillan Morales                                                                                                                  
2ARGMELINA FIORELLA AREVALO                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Jianshu: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1PERCRISTHIAN JESUS TRUJILLO CHAVEZ                                                                                                                  
2ARGFEDERICO JOSE DIAZ                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Gunshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGROCIO AGUSTINA MANSILLA                                                                                                                  
2ARGGÉNESIS YANET DIAZ BOBADILLA                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Gunshu: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1MEXGeovanni Gerardo Guerrero Ponce                                                                                                                  
2ARGLAUTARO TOBIAS RIERA                                                                                                                  
3ARGFEDERICO JOSE DIAZ                                                                                                                  
4PARNicolas Giovanni Adrian Alcaraz                                                                                                                  
5PERSEBASTIAN GABRIEL FLORES PÈREZ                                                                                                                  
6ECUBenjamin Salvador Sanchez Cardenas                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Daoshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGGÉNESIS YANET DIAZ BOBADILLA                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Daoshu: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1MEXGeovanni Gerardo Guerrero Ponce                                                                                                                  
2PARNicolas Giovanni Adrian Alcaraz                                                                                                                  
3ECUBenjamin Salvador Sanchez Cardenas                                                                                                                  
4ARGLAUTARO TOBIAS RIERA                                                                                                                  
5PERSEBASTIAN GABRIEL FLORES PÈREZ                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Qiangshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1MEXKarla Mishell Santillan Morales                                                                                                                  
2ARGMELINA FIORELLA AREVALO                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Nanquan: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1PARMarian Yamilet Fernandez Paniagua                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Nanquan: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGNELSO CESAR CARELLA                                                                                                                  
2PARJorge Manuel Insfran Machuca                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Nandao: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1PARMarian Yamilet Fernandez Paniagua                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Nandao: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1PARJorge Manuel Insfran Machuca                                                                                                                  
2ARGNELSO CESAR CARELLA                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Nangun: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1PARMarian Yamilet Fernandez Paniagua                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Nangun: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1PARJorge Manuel Insfran Machuca                                                                                                                  
2ARGNELSO CESAR CARELLA                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Taijiquan: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGAILIN EVELYN ACUÑA                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Compulsory Taijijian: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGAILIN EVELYN ACUÑA                                                                                                                  

Junior Group C Taolu: Compulsory Changquan: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGJAZMIN CIABOCCO                                                                                                                  
2ECUSherly Ortiz Wang                                                                                                                  
3ARGNAHIARA LUISANA GARIN LOBOS                                                                                                                  
4MEXFernanda Valencia Rodriguez                                                                                                                  
5MEXLeticia Jisel Gallegos Leyva                                                                                                                  
6CHIDANIA ALMENDRA REYES DÍAZ                                                                                                                  
7USAAviendha Wang                                                                                                                  
8ARGLUDMILA AYLÉN ROSALES                                                                                                                  
9CHIANTONIA ISIDORA MENA GOMEZ                                                                                                                  
10ARGSALOME YANETH FLORENTIN                                                                                                                  
11CHICONSTANZA BELEN VASQUEZ NUÑEZ                                                                                                                  
12MEXEstephanie Gabriela Cruz Sanchez                                                                                                                  
13ARGVALENTINA CIABOCCO                                                                                                                  
14CHINOA ELIZA FELLENBERG SASS                                                                                                                  
15BOLGardenia Jazmin Chalco Achillo                                                                                                                  

Junior Group C Taolu: Compulsory Changquan: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1PAROscar Neri Britez Gomez                                                                                                                  
2USAAlbert Liu                                                                                                                  
3PERISMAEL GUSTAVO PINDAY DIAZ                                                                                                                  
4MEXMauricio Benjamin Perez Diaz                                                                                                                  
5ARGALEXIS NAHUEL ROSALES                                                                                                                  
6ARGVICTOR JOAQUIN CARRIZO                                                                                                                  
7CHIBENJAMIN IGNACIO QUIROGA ROMERO                                                                                                                  
8USAJustin Wang                                                                                                                  
9CHIAGUSTIN ALONSO REYES SILVA                                                                                                                  
10PARIan Luca Carrera Clerici                                                                                                                  
11CHITOMAS SANTIAGO SILVA TOLEDO                                                                                                                  
12CHIIGNACIO AGUSTÍN VASQUEZ NUÑEZ                                                                                                                  
13CANHao Kuang                                                                                                                   
14USAOllie Liang                                                                                                                  
15ARGROMAN DAVID ANDUJAR                                                                                                                  
16BRADylan Wentao Ter                                                                                                                  
17ARGTOBÍAS LEANDRO MACIEL REVAINERA                                                                                                                  
18MEXYael Iram Vazquez Rosales                                                                                                                  
19CHIRENATO ALFREDO SILVA GUERRERO                                                                                                                  
20PARFernando Manuel Rivarola Duarte                                                                                                                  
21ARGAGUSTÍN GONZALEZ                                                                                                                  
22PARAngello Dario Acosta Aquino                                                                                                                  
23PARMathias Manuel Brun Gimenez                                                                                                                  
24USABenjamin Tang                                                                                                                  
25BRALucas Anten Hong                                                                                                                   
26PERDIEGO LEONARDO LUNG FUNG                                                                                                                  

Junior Group C Taolu: Compulsory Jianshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1PERALEXANDRA DIANA LUNG FUNG                                                                                                                  
2PARBeatriz Ines Rodriguez Vazquez                                                                                                                  
3CHICONSTANZA BELEN VASQUEZ NUÑEZ                                                                                                                  
4ARGVALENTINA CIABOCCO                                                                                                                  
5ARGNAHIARA LUISANA GARIN LOBOS                                                                                                                  
6MEXFernanda Valencia Rodriguez                                                                                                                  

Junior Group C Taolu: Compulsory Jianshu: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1ARGROMAN DAVID ANDUJAR                                                                                                                  
2CHIBENJAMIN IGNACIO QUIROGA ROMERO                                                                                                                  
3BRALucas Anten Hong                                                                                                                   
4USABenjamin Tang                                                                                                                  
5PAROscar Neri Britez Gomez                                                                                                                  

Junior Group C Taolu: Compulsory Daoshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1CHIANTONIA ISIDORA MENA GOMEZ                                                                                                                  
2ARGJAZMIN CIABOCCO                                                                                                                  

Junior Group C Taolu: Compulsory Daoshu: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1BRADylan Wentao Ter                                                                                                                  
2PERDIEGO LEONARDO LUNG FUNG                                                                                                                  
3USAAlbert Liu                                                                                                                  
4USAJustin Wang                                                                                                                  
5MEXMauricio Benjamin Perez Diaz                                                                                                                  
6CHITOMAS SANTIAGO SILVA TOLEDO                                                                                                                  
7CHIAGUSTIN ALONSO REYES SILVA                                                                                                                  
8ARGVICTOR JOAQUIN CARRIZO                                                                                                                  
9PARAngello Dario Acosta Aquino                                                                                                                  
10BOLGardenia Jazmin Chalco Achillo                                                                                                                  

Junior Group C Taolu: Compulsory Gunshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1MEXEstephanie Gabriela Cruz Sanchez                                                                                                                  
2ARGLUDMILA AYLÉN ROSALES                                                                                                                  
3USAAviendha Wang                                                                                                                  
4ECUSherly Ortiz Wang                                                                                                                  
5CHIDANIA ALMENDRA REYES DÍAZ                                                                                                                  
6CHINOA ELIZA FELLENBERG SASS                                                                                                                  

Junior Group C Taolu: Compulsory Gunshu: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1CANHao Kuang                                                                                                                   
2CHIRENATO ALFREDO SILVA GUERRERO                                                                                                                  
3ARGTOBÍAS LEANDRO MACIEL REVAINERA                                                                                                                  
4USAOllie Liang                                                                                                                  
5PARMathias Manuel Brun Gimenez                                                                                                                  
6PARIan Luca Carrera Clerici                                                                                                                  
7CHIIGNACIO AGUSTÍN VASQUEZ NUÑEZ                                                                                                                  
8ARGAGUSTÍN GONZALEZ                                                                                                                  
9ARGALEXIS NAHUEL ROSALES                                                                                                                  

Junior Group C Taolu: Compulsory Qiangshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1MEXLeticia Jisel Gallegos Leyva                                                                                                                  
2ARGSALOME YANETH FLORENTIN                                                                                                                  

Junior Group C Taolu: Compulsory Qiangshu: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1PARFernando Manuel Rivarola Duarte                                                                                                                  
2MEXYael Iram Vazquez Rosales                                                                                                                  
3PERISMAEL GUSTAVO PINDAY DIAZ                                                                                                                  

Junior Group A Taolu: Optional Daoshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1CANStephaney Chang                                                                                                                  
2CANAmelie Modien                                                                                                                   

Junior Group A Taolu: Optional Gunshu: Female

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1CANStephaney Chang                                                                                                                  
2CANAmelie Modien                                                                                                                   

Adult Taolu: Compulsory Nanquan: Male

#CountryAthlete NameA1A2A3B1B2B3B4C1C2C3A AverageB AverageC AverageTimeTime
Deduction
Final Score
1BOLJose Manuel Alanoca Chambi